Zarówno w życiu prywatnym, czy pracując w firmie, dobrze jest być świadomym gier psychologicznych, jakich używają ludzie, by realizować swoje cele. Warto jest wiedzieć nie tylko, w jaki sposób te gry rozpoznać, ale także jak sobie z nimi radzić, a przede wszystkim – jak im przeciwdziałać.
Koncepcja gier psychologicznych opiera się na tzw. analizie transakcyjnej.
Analiza transakcyjna została stworzona w latach 60 XX wieku, przez amerykańskiego psychiatrę Erica Bern’a. Głównym jej celem było kształtowanie osobowości człowieka oraz jego relacji z innymi ludźmi. Jednym z najważniejszych obszarów niepowodzeń w biznesie są niewłaściwe relacje interpersonalne. Właściwa analiza własnych reakcji powoduje świadome i skuteczne „zarządzanie” swoimi zachowaniami. Mając wiedzę na temat typologii klienta mamy większy wpływ na przebieg rozmowy i jej efekty.
AT zajmuje się także grami psychologicznymi, które najczęściej pojawiają się w wyniku doświadczeń z dzieciństwa. Obecność gier podczas komunikacji w biznesie można rozpoznać pod postacią konfliktów lub nieefektywnych procesów sprzedażowych.
Czy wiesz ”w co grają ludzie”, z którymi na co dzień masz styczność? I jak te gry mają się do Twojej efektywności jako lidera sprzedaży? Chcesz działać skuteczniej w swoim obszarze zawodowym? Dowiedz się jak praktycznie zastosować analizę transakcyjną podczas negocjacji, procesu sprzedaży i nie tylko!
Oto korzyści, jakie czekają na Ciebie:
Dołącz do nas już 15 lutego w Poznaniu!